Santa's Run Results

CLICK HERE to view the Santa's Run 2018 Results

Costume Division Results (Individual Costume Category)
1st Place: Patrick Butler "Elf on the Shelf" Glastonbury
2nd Place: Brian Darby "Mrs. Claus' Sister" Manchester"
2nd Place: Annie Johnson "Buddy's Babe" Manchester
3rd Place: Grace Peyman "Elf" Port Jefferson Station
3rd Place: Xenia "Elf" Wethersfield
Honorable Mention: Andy Zyrek "Santa Runner" Manchester

Costume Division Results (Group Costume Category)
1st Place: "Penguins" Middletown
2nd Place: "Christmas Tree & Elf" Wallingford
2nd Place: "Rudolph & Santa" Glastonbury
3rd Place: "Santa & Elf" Vernon
3rd Place: "Christmas Trees" Glastonbury
Honorable Mention: "Little Santa & Big Elf" Glastonbury

1997-2017 Results
Results from the 1997-2017
Santa's 3.5 Mile run can be viewed by CLICKING HERE and selecting the appropriate year at the top of the web page.

Santa's Run Male and Female Overall Winners 1981-2016
1981
Bob McCusker Canton 18:16; Leslie Wrixon Glastonbury 22:16
1982 Mark Skehan Manchester 17:35; Leslie Wrixon Glastonbury 19:45
1983 Kevin Quirk Berlin 17:56; Sally Zimmer Windsor 19:38
1984 Mike Matteson Bloomfield 17:10; Sally Zimmer Windsor 19:38
1985 Alex Gallo Waterbury 17:38; Sue Haryasz Longmeadow, MA 19:42
1986 Peter Pazik West Hartford 16:55; Karla Geiser Hartford 20:09
1987 Allen Zetterlund Newington 17:27; Karla Geiser Hartford 20:29
1988 Ed Sparkowski Glastonbury 17:37; Sue Mantie Avon 20:30
1989 Ed Sparkowski Glastonbury 17:15; Carol Conlon Bloomfield 20:37
1990 Greg Quint Cheshire 17:02; Linda Begley Suffield 19:22
1991 Kevin Pigeon New Britain 17:40; Maureen Turner West Hartford 20:48
1992 Stephen Gates Manchester 17:39; Marilyn Currier Norwich 19:14
1993 Andrew Bartlett Windsor 17:47; Theresa Furr Willington 21:10
1994 Kevin Pigeon Windsor 18:08; Maure Bolyea-Eaton Windsor 20:08
1995 William Brosmith Hartford 18:08; Maure Bolyea-Eaton Windsor 19:56
1996 Steve Powers 18:23; Maure Bolyea-Eaton Windsor 20:47
1997 William Brosmith Hartford 18:00; Beth Agostino South Windsor 21:30
1998 Andrew Bartlett Windsor 18:17; Maureen Eaton Windsor 21:20
1999 Marc Robaczynski Collinsville 17:46; Catherine Breaux South Windsor 21:12
2000 Michael Keenan S. Glastonbury 18:23; Melissa Perkins Norwich 21:42
2001 Kenneth Burgess Glastonbury 18:28; Heather Gardiner East Hartford 19:43

2002 Robert Barker Wallingford 18:59; Heather Gardiner East Hartford 20:03
2003 Michael Keenan S. Glastonbury 18:23; Debbie Livingston Vernon 22:19
2004 Bart Wasiolek Hamden 18:36; Stephanie Eldridge Amston 21:49
2005 Don Cabral Glastonbury 18:03; Nancy Muller Tolland 23:14
2006 Brendan Prindivil Hamden 17:43; Anne Howley Stafford Springs 21:29
2007 Don Cabral Glastonbury 17:43; Shannon McHale W. Simsbury 19:59
2008 Robert Emord Glastonbury 18:28; Beth Parker Glastonbury 21:31
2009 Philip Mitchell Glastonbury; Melissa Stellato Windsor
2010 Philip Mitchell Glastonbury; Melissa Stellato Windsor
2011 Philip Mitchell Glastonbury; Melissa Stellato Windsor
2012 Chris Zablocki Glastonbury; Bridgid Selfors Old Saybrook
2013 Randy Neish Glastonbury; Katie Edwards South Glastonbury
2014 Randy Neish Glastonbury; Melissa Stellato Windsor
2015 Roberto Piotto Glastonbury; Melissa Stellato Windsor
2016 Michael Stadolnik Plainfield; Melissa Stellato Windsor
2017 MatthewFarrell Glastonbury; Melissa Stellato Windsor
2018 MatthewFarrell Glastonbury; Melissa Stellato Windsor